Katka Rojková

Jóga mne jako dobrý přítel provází životem více než 22 let.  Posledních 15 let tyto zkušenosti sdílím s lidmi, kteří navštěvují moje lekce, workshopy a retreaty. Inspiraci čerpám z mnoha různých zdrojů. Pevným základem bylo studium na MU v oboru religionistiky se zaměřením na východní kultury (tj. hinduismus, buddhismus), a pak dlouhodobé pobyty v indických ášramech, kde jsem čerpala filozofické základy a autenticitu indického přístupu k jógovému životu. V průběhu let jsem měla možnost praktikovat či pobývat v přítomnosti výborných učitelů a učitelek, jak indických, tak evropských, a jsem za to velmi vděčná

Jógu vnímám jako postupné a pomalé odhalování vědomí. Především je to životní styl.

Nejvíce mne v praxi ovlivnila tantrická hathajóga, jógová terapie, a systémy dynamické aštanga vinjásy a pránavašji. V praxi jsem inspirovaná především principem „vnoření se do sebe“ onou meditativností, hlubokým klidným a kvalitním dechem, a užíváním pánevního dna. To jsou velmi obohacující body v mapě těla, které vnáší do jógování terapeutický aspekt, a nesmírně obohacují celý život. 

Ve své lektorské činnosti vedu každého ke zvědomování automatických či nevědomých pohybů těla, zkvalitnění dechu a mentální práci s pozorností.

Zkušenost se stále proměňuje, i já dnes učím úplně jinak než dříve, už se tolik nedržím pevně daných sekvencí aštanga vinjásy. Jako nejdůležitější vnímám dobrý vnitřní pocit, který mám po praxi já, a se kterým člověk odchází z mých lekcí. Lekce proto skládám podle individuálních potřeb každého, kdo přijde, nebo navštíví workshop. Hlavní nití, která se proplétá tím, co chci ostatním předat, je laskavost a respekt vůči vlastnímu tělu, individuální přístup, dech a práce s hlubokými svaly. Ať už se věnujeme posílení břišních svalů, záklonovým pozicím nebo inverzím. 

Více najdete na www.katkarojkova.cz